Czerwone plamy: objawy, przyczyny i leczenie

Czerwone plamy: objawy, przyczyny i leczenie
Autor Mirosław Kołodziej
Mirosław Kołodziej29.12.2023 | 7 min.

Czerwone plamy na skórze mogą pojawiać się z różnych przyczyn i przybierać rozmaite formy. Czasem są niegroźne i szybko ustępują, kiedy indziej wymagają konsultacji lekarskiej. W tym artykule przyjrzymy się bliżej objawom, przyczynom i możliwościom leczenia czerwonych plam.

Kluczowe wnioski:
 • Czerwone plamy mogą być objawem wielu chorób, nie zawsze groźnych.
 • Najczęstsze przyczyny to alergie, infekcje skóry, zaburzenia krążenia.
 • Większość przypadków da się wyleczyć, stosując maści i leki.
 • Niepokojące objawy wymagają konsultacji dermatologicznej.
 • Można zapobiegać plamom dbając o skórę i higienę.

Czerwone plamy na skórze

Czerwone plamy na skórze są dość powszechnym problemem. Mogą mieć różny skalę nasilenia - od kilku drobnych wykwitów, przez rozległe, swędzące zaczerwienienie, po bolesne, wręcz pęcherzowe zmiany. Przyczyn ich pojawienia się może być wiele.

Często pierwszym objawem są niewielkie, czerwone krostki lub grudki na skórze. Z czasem mogą one powiększać się, łączyć w większe ogniska lub wręcz rozprzestrzeniać na rozległe obszary. Swędzenie nie musi, ale może im towarzyszyć. Niekiedy takie zmiany są bolesne, mogą piec lub miejscowo podrażniać skórę. Zaawansowane czerwone plamy mogą prowadzić nawet do nadżerek, powstawania strupów lub pęcherzy.

Najczęstsze lokalizacje

Czerwone plamy zwykle pojawiają się na odkrytych częściach ciała takich jak twarz, szyja, dekolt czy ręce. Jednak mogą występować praktycznie wszędzie. Czasami otaczają usta lub nos, co może być oznaką kontaktowego zapalenia skóry. Rozprzestrzenianie się na rozległe obszary tułowia może natomiast sugerować uczulenie, choroby skóry lub ogólnoustrojowe schorzenia.

Kiedy zacząć się niepokoić?

W większości przypadków pojedyncze, drobne czerwone plamki nie są powodem do paniki. Jednak w pewnych sytuacjach konieczna jest konsultacja lekarska. Niepokoić powinny zwłaszcza takie objawy, jak:

 • nasilony świąd lub pieczenie skóry
 • bolesność przy dotyku
 • szybkie powiększanie się zmian
 • rozprzestrzenianie na duże obszary ciała

Poważnymi sygnałami są także pojawienie się na czerwonych plamach pęcherzy, krost, strupów lub stanów zapalnych. Wówczas lepiej nie zwlekać z wizytą u dermatologa.

Objawy czerwonych plam na ciele

Czerwone plamy mogą mieć bardzo różnorodny charakter pod względem wyglądu. Najczęstsze objawy to:

 • Niewielkie, punktowe zaczerwienienia
 • Liczne drobne wykwity
 • Zmiany grudkowe lub krostkowe
 • Rozległe, nieregularne rumienie
 • Zlewne, czerwone zaczerwienienie

Oprócz zmian kolorystycznych mogą im też towarzyszyć swędzenie, pieczenie, a czasem ból lub powstawanie strupów, grudek, krost lub pęcherzy. Ważne jest obserwowanie charakteru zmian i to, czy się nie nasilają lub nie pojawiają się nowe miejsca.

Lokalizacja

Istotną wskazówką diagnostyczną może być także umiejscowienie czerwonych plam. Częste okolice to twarz, szyja, dekolt, dłonie, okolice ust i nosa. Jednak mogą pojawić się wszędzie. Ważne, by zwracać uwagę, czy nie rozprzestrzeniają się na rozległe części ciała, co może sugerować chorobę układową.

Umiejscowienie Sugerowana przyczyna
Twarz, szyja, dekolt Alergie, uczulenia na kosmetyki
Okolice jamy ustnej Zapalenia kontaktowe, opryszczka
Ręce, przedramiona Alergie, pokrzywka
Duże obszary tułowia Choroby skóry, układowe schorzenia

Możliwe przyczyny pojawienia się

Istnieje wiele potencjalnych powodów, dla których na skórze mogą pojawiać się czerwone plamy. Do najczęstszych należą:

Alergie

Bardzo częstą przyczyną czerwonych zmian jest uczulenie na jakiś czynnik z otoczenia. Może to być pokarm, lek, kosmetyk, środek chemiczny, roślina, materiał. Reakcje alergiczne objawiają się zazwyczaj swędzącymi, zaczerwienionymi plamami, czasem z grudkami.

Infekcje

Różnego typu infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry również powodować mogą rumieniowe, swędzące zmiany. Częste przypadki to opryszczka, odzwierzęce choroby skóry, grzybice, liszaje, drożdżyce.

Nawet pozornie błahe i nieszkodliwe czerwone plamki warto obserwować. W przypadku nasilania się lub niepokojących objawów lekarz pomoże ustalić przyczynę i dobrać właściwe leczenie.

Zaburzenia krążenia

Rumienny wygląd skóry może także wiązać się z problemami z układem krążenia. Choroby naczyń, zaburzenia przepływu krwi, wady serca predysponują do powstawania czerwonych przebarwień i wybroczyn.

Inne przyczyny

Istnieje jeszcze szereg rzadszych schorzeń, które objawiają się czerwonymi zmianami naskórkowymi. Należą do nich między innymi łuszczyca, liszaj płaski, sarkoidoza, toczeń, czerwienica. Dlatego tak istotna jest konsultacja lekarska w przypadku utrzymujących się lub nasilających wykwitów.

Sposoby leczenia czerwonych plam

Czerwone plamy: objawy, przyczyny i leczenie

Terapia czerwonych plam zależy od ich rodzaju i przyczyny. Najczęściej zaleca się:

Leczenie miejscowe

W przypadku ograniczonych zmian stosuje się głównie maści i kremy łagodzące podrażnienia i przyspieszające gojenie. Dobór odpowiedniego preparatu zależy od charakteru zmian.

Leczenie ogólne

Przy uogólnionych reakcjach alergicznych, infekcjach układowych czy chorobach skóry konieczne mogą być doustne leki. Zwykle to antyhistaminowe lub antybiotyki ustalane przez lekarza.

Unikanie czynnika wyzwalającego

W przypadku alergii bardzo ważne jest odnalezienie konkretnej substancji powodującej objawy i wyeliminowanie kontaktu z nią. Pomoże to zapobiec nawrotom uczuleniowym.

Leczenie choroby zasadniczej

Jeśli za czerwone plamy odpowiada inne schorzenie ogólnoustrojowe, wyleczenie go powinno zlikwidować też zmiany skórne.

Kiedy zgłosić się do lekarza z powodu

Konsultacja lekarska jest zalecana w kilku sytuacjach:

 • zmiany utrzymują się ponad 2 tygodnie
 • nasilają się mimo stosowanego leczenia
 • pojawiają się nowe ogniska lub obejmują rozległe obszary
 • towarzyszy im silny świąd, ból, powstawanie strupów, pęcherzy

Szczególnie niepokojące i sugerujące poważne schorzenie są nagłe, rozsiane plamy z tendencją do szybkiego narastania. W takich przypadkach nie należy odwlekać wizyty dermatologicznej.

Jak zapobiegać pojawianiu się czerwonych

Oprócz właściwego, specjalistycznego leczenia istnieje kilka ogólnych zaleceń, które mogę zmniejszyć ryzyko pojawiania się czerwonych plam na skórze:

 • unikanie potencjalnych alergenów
 • dbanie o higienę i nawilżanie skóry
 • ochrona przed nasłonecznieniem i otarciami
 • nie drapanie ani nie podrażnianie zmian
 • leczenie schorzeń współistniejących

Odpowiednia pielęgnacja i chronienie skóry umożliwia zachowanie jej dobrego stanu i zwiększa odporność na różnego typu patologiczne zmiany.

Podsumowanie

Czerwone plamy na skórze to dość powszechny, acz kłopotliwy problem. Mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter - od drobnych wykwitów po rozległe, swędzące zaczerwienienia czy wręcz bolesne zmiany pęcherzowe. Przyczyn ich pojawienia się jest wiele - najczęściej są to alergie, infekcje skóry lub ogólnoustrojowe schorzenia. Na szczęście większość przypadków da się skutecznie wyleczyć. Trzeba jednak pamiętać o konsultacji lekarskiej przy niepokojących objawach.

Objawy, z którymi warto zgłosić się do dermatologa to przede wszystkim nasilony świąd lub ból, szybkie powiększanie się zmian, zajmowanie rozległych obszarów ciała, pojawianie się strupów czy pęcherzy. Im szybciej zostanie rozpoczęte właściwe leczenie, tym większe szanse na szybkie wycofanie się dolegliwości. Poza terapią ważna jest także profilaktyka - chronienie skóry przed podrażnieniami i alergenami.

Podstawą skutecznego leczenia czerwonych plam jest określenie ich przyczyny. Bywa ona trudna do ustalenia, dlatego diagnoza i terapia powinny odbywać się pod okiem doświadczonego dermatologa. On zdecyduje czy w danym przypadku wystarczą miejscowe maści, czy też konieczne będzie ogólne leczenie lub wyeliminowanie czynnika wywołującego zmiany.

Czerwone, swędzące plamy to wprawdzie dolegliwość dokuczliwa, lecz na ogół dająca się opanować. Ważna jest czujność pacjenta i szybka reakcja w razie niepokojących objawów. Dzięki temu większość przypadków kończy się powrotem skóry do zdrowia.

Najczęstsze pytania

Czerwone plamy mogą mieć różną wielkość, kształt i kolor - od drobnych krostek po rozległe rumienie. Dodatkowymi objawami są swędzenie, pieczenie, ból. Ważne, by obserwować, czy zmiany się powiększają, mnożą lub nasilają.

Najczęściej są to alergie, infekcje bakteryjne/wirusowe/grzybicze, choroby skóry (łuszczyca, liszaj płaski, sarkoidoza), rzadziej choroby układowe lub zaburzenia krążenia. By ustalić przyczynę, warto udać się do dermatologa.

Leczenie zależy od przyczyny plam i obejmuje maści łagodzące, leki doustne (np. antybiotyki, antyhistaminiki), unikanie alergenu, a czasem terapię choroby zasadniczej. Konieczna jest konsultacja dermatologiczna.

Gdy utrzymują się ponad 2 tyg., nasilają mimo leczenia, pojawiają nowe zmiany lub obejmują duże obszary ciała. Także gdy towarzyszy im silny świąd, ból, strupy, pęcherze. Wtedy warto nie czekać z wizytą.

Należy unikać kontaktu ze zidentyfikowanymi alergenami, dbać o higienę i nawilżanie skóry, chronić ją przed nasłonecznieniem i podrażnieniami, nie drapać ani nie podrażniać zmian. Odpowiednia pielęgnacja wzmacnia barierę skórną.

5 Podobnych Artykułów

 1. Naturalny antyperspirant - Skuteczna ochrona przez cały dzień
 2. Czerwona twarz od czego - przyczyny i porady
 3. Co to lanolina - wszystko, co powinieneś wiedzieć
 4. Co na zaskórniki otwarte i zamknięte: skuteczne sposoby
 5. Wzmocnij cebulki włosów i zapobiegaj wypadaniu włosów
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły