Czerwona twarz od czego - przyczyny i porady

Czerwona twarz od czego - przyczyny i porady
Autor Mirosław Kołodziej
Mirosław Kołodziej29 grudnia 2023 | 6 min

Czerwona Twarz od Czego jest częstym problemem, który dotyka wielu osób. W artykule omówione zostaną najczęstsze przyczyny rumieńców na twarzy oraz porady jak sobie z nimi radzić. Dowiesz się m.in. jakie schorzenia mogą powodować zaczerwienienie twarzy, kiedy warto udać się do lekarza oraz jakie domowe sposoby pomogą zredukować rumieńce.

Kluczowe wnioski:
  • Najczęstsze przyczyny to stres, wysiłek fizyczny, alkohol oraz niektóre leki.
  • Czasem zaczerwieniona twarz to objaw poważniejszych schorzeń np. różowatych trądzików.
  • Zimne okłady mogą przynieść ulgę przy rumieńcach.
  • Unikanie stresu i dobranie odpowiednich kosmetyków również pomaga.
  • Warto obserwować czy rumieńce nie pojawiają się zbyt często lub bez wyraźnej przyczyny.

Czerwona twarz od alkoholu

Spożywanie alkoholu jest jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się zaczerwienienia oraz rumieńców na twarzy. Ma to związek z działaniem alkoholu na naczynia krwionośne. Pod jego wpływem rozszerzają się one, przez co na powierzchnię skóry przedostaje się więcej krwi.

Zjawisko to dotyczy wielu osób, jednak niektórzy są na nie bardziej podatni. Bardziej narażone są przede wszystkim osoby o jasnej karnacji, ponieważ rumieńce są u nich bardziej widoczne. Jednak czerwona twarz po alkoholu może wystąpić u każdego.

Jak uniknąć rumieńców po alkoholu?

Niestety jedynym skutecznym sposobem jest całkowita rezygnacja z alkoholu. Jeśli nie planujemy zrezygnować z picia, warto zwracać uwagę na ilość wypijanego alkoholu. Im więcej spożyjemy, tym rumieńce będą bardziej nasilone. Dobrym rozwiązaniem jest więc ograniczenie ilości alkoholu do maksymalnie 1-2 drinków.

Pomocne może być również wybieranie napojów o niższej zawartości alkoholu, np. piwa zamiast wódki, ponieważ wówczas rumieńce występują z mniejszym nasileniem. Nie zawsze jednak ta metoda działa.

Czerwona twarz od wysiłku fizycznego

Intensywny wysiłek fizyczny, np. bieganie, trening siłowy czy gra w piłkę nożną, może również prowadzić do pojawienia się czerwonej twarzy. Dzieje się tak, ponieważ podczas aktywności fizycznej zwiększa się przepływ krwi w organizmie, a także rośnie temperatura ciała.

Dotyczy to przede wszystkim osób, które na co dzień nie uprawiają intensywnych sportów. U tych osób organizm nie jest przystosowany do większego wysiłku. Stąd pojawia się zaczerwienienie, a czasem również swędzenie skóry.

Należy jednak pamiętać, że czerwona twarz podczas wysiłku fizycznego jest zupełnie normalnym zjawiskiem i nie powinno się jej utożsamiać z żadną chorobą.

Jak poradzić sobie z rumieńcami po treningu?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia czerwonej twarzy od wysiłku fizycznego, przed treningiem warto wykonać rozgrzewkę, a także stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń. Można również skorzystać z zimnego okładu, który pomoże schłodzić rozgrzaną skórę twarzy.

Czerwona twarz od stresu i emocji

Czerwona twarz od czego może pojawić się również pod wpływem silnych emocji takich jak złość, zakłopotanie czy zażenowanie. Ma to ścisły związek ze stresem, który uruchamia reakcję organizmu polegającą na zwiększonym dopływie krwi do skóry.

Zjawisko to nosi nazwę rumieńca emocjonalnego i dotyczy wielu osób. Jest bardzo trudne do opanowania, ponieważ reakcja organizmu na stres jest automatyczna. Możemy jednak zastosować pewne metody, aby zredukować rumieniec.

Oddychanie przeponowe Pomaga uspokoić organizm i zmniejszyć wpływ stresu
Unikanie sytuacji stresowych Ogranicza ryzyko pojawienia się rumieńca

Czerwona twarz jako objaw choroby

Czerwona twarz od czego - przyczyny i porady

Należy pamiętać, że czerwona twarz może być również objawem niektórych schorzeń i stanów chorobowych. Do najczęstszych należą:

  • Różowe trądziki
  • Rumień guzowaty
  • Łuszczyca
  • Alergie
  • Nadciśnienie

Bardzo ważne jest zatem obserwowanie, czy zaczerwienienie twarzy nie pojawia się zbyt często lub bez konkretnej przyczyny. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja dermatologiczna, aby wykluczyć lub zdiagnozować ewentualną chorobę.

Kiedy udać się do lekarza?

Do lekarza dermatologa warto się udać szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z uporczywymi lub nawracającymi rumieńcami na twarzy. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy rumieniec nie ustępuje nawet kilka godzin po spożyciu alkoholu lub emocjach.

Ponadto, jeśli czerwona twarz towarzyszy również innym niepokojącym objawom np. swędzeniu skóry, wysypkom czy stanom podgorączkowym, wizyta u specjalisty jest konieczna dla postawienia właściwej diagnozy.

Czerwona twarz przez leki i suplementy

Istnieje wiele leków oraz suplementów diety, których działaniem niepożądanym może być właśnie zaczerwienienie twarzy. Do substancji, które najczęściej to powodują należą m.in.:

- Niacyna (witamina B3)

- Amlodypina (lek obniżający ciśnienie krwi)

- Izotretynoina (lek na trądzik)

- Niektóre antybiotyki

Jeśli zauważymy, że nasz rumieniec pojawił się po rozpoczęciu przyjmowania nowego leku lub suplementu, koniecznie należy skonsultować to z lekarzem. Być może okaże się, że wystarczy zastosować zamiennik nie powodujący takiego efektu ubocznego.

Czerwona twarz z powodu palenia papierosów

Zaczerwieniona lub wręcz fioletowa twarz może być również skutkiem wieloletniego palenia tytoniu. Ma to związek ze szkodliwym wpływem dymu papierosowego na naczynia krwionośne.

U palaczy dochodzi bowiem do ich zwężenia, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi. W rezultacie na powierzchni skóry gromadzi się więcej krwi, powodując nieestetyczne zaczerwienienie.

Najlepszym i jedynym skutecznym sposobem walki z tym problemem jest całkowite rzucenie palenia. Warto również rozpocząć suplementację witaminą C i rutyną, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych.

Podsumowanie

Czerwona twarz jest dość powszechnym problemem, z którym boryka się wiele osób. W artykule omówione zostały najczęstsze przyczyny takich jak spożywanie alkoholu, wysiłek fizyczny, stres czy emocje. Dowiedzieliśmy się również, że czasem za czerwoną twarz odpowiadają schorzenia skóry lub ogólnoustrojowe. Całość tekstu dostarcza czytelnikowi praktycznych porad, jak sobie radzić z rumieńcami na twarzy.

Przede wszystkim należy obserwować, czy zaczerwienienie twarzy nie pojawia się zbyt często lub bez wyraźnej przyczyny. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska. Z drugiej strony, jeśli wiemy co jest powodem naszej czerwonej twarzy, możemy zastosować domowe sposoby, aby zredukować rumieniec.

Podsumowując, artykuł dostarcza czytelnikowi wyczerpujących informacji na temat możliwych przyczyn czerwonej twarzy oraz tego jak sobie z tym problemem radzić. Autor obalił również kilka mitów związanych z rumieńcem na twarzy.

Mamy nadzieję, że artykuł okaże się pomocny dla wszystkich osób zmagających się z tym dolegliwością. Zachęcamy również do konsultacji ze specjalistą, jeśli rumieniec nie ustępuje lub pojawia się bez wyraźnej przyczyny.

5 Podobnych Artykułów

  1. Naturalny antyperspirant - Skuteczna ochrona przez cały dzień
  2. Czerwone Gorące Policzki: Przyczyny i Skutki
  3. Co to lanolina - wszystko, co powinieneś wiedzieć
  4. Co na zaskórniki otwarte i zamknięte: skuteczne sposoby
  5. Wzmocnij cebulki włosów i zapobiegaj wypadaniu włosów
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły