Co to Hydrolat to pytanie, które sobie zadaje wielu, słysząc o tym tajemniczo brzmiącym składniku kosmetyków. Hydrolat jest wodnym destylatem olejków eterycznych, powstającym w trakcie ich produkcji. Jest więc produktem ubocznym destylacji, ale o użytecznych właściwościach pielęgnacyjnych i zapachowych. Ze względu na delikatny skład i łagodne działanie, hydrolaty są coraz chętniej stosowane w preparatach do pielęgnacji skóry oraz do odświeżania i nadawania przyjemnego aromatu powietrzu.
Kluczowe wnioski:- Hydrolat to wodny destylat olejków eterycznych o właściwościach pielęgnacyjnych
- Powstaje jako produkt uboczny podczas produkcji olejków eterycznych
- Ma delikatne działanie dzięki składowi zbliżonemu do wody
- Coraz częściej stosowany w kosmetykach ze względu na łagodność
- Służy także do odświeżania i nadawania miłego zapachu powietrzu
O co chodzi z hydrolatem?
Hydrolat (co to hydrolat) to wodny destylat olejków eterycznych, powstający jako produkt uboczny podczas ich wytwarzania. Jest więc swego rodzaju „wodą aromatyczną”, która zachowuje część właściwości roślin, z których pozyskiwane są olejki eteryczne.
Ze względu na delikatny skład chemiczny, zbliżony do wody, hydrolaty mają łagodne działanie na skórę i organizm. Stanowią więc doskonałą alternatywę dla olejków eterycznych, szczególnie dla osób o wrażliwej cerze.
Co więcej, hydrolaty zachowują aromat roślin, z których zostały wyprodukowane. Dzięki temu świetnie sprawdzają się także jako naturalne odświeżacze powietrza.
Hydrolaty cieszą się coraz większą popularnością i znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach – zarówno w kosmetyce, aromaterapii, jak i w domowej pielęgnacji.
Popularność hydrolatów
Rosnąca popularność hydrolatów (co to hydrolat) wynika z ich łagodnego działania, bogactwa właściwości odżywczych i nawilżających oraz przyjemnego aromatu.
Coraz więcej producentów kosmetyków sięga po hydrolaty do receptur preparatów do skóry wrażliwej i suchej, ale także do cery naczynkowej czy trądzikowej.
Warto zaznaczyć, że ze względu na naturalne pochodzenie i składniki aktywne, hydrolaty z powodzeniem mogą zastąpić niektóre syntetyczne składniki pielęgnacyjne.
Jak powstaje hydrolat?
Hydrolat jest pozyskiwany w procesie destylacji z parą wodną roślin, z których wytwarza się olejki eteryczne, czyli np. z lawendy, róży, rumianku, szałwii czy mięty pieprzowej.
Destylacja z parą wodną polega na oddziaływaniu na rośliny gorącą parą wodną. W ten sposób uwalniają się lotne związki aromatyczne, tworząc mieszankę olejku i wody - zwaną hydrolatem.
W trakcie dalszego procesu z hydrolatu „wyławiany” jest olejek eteryczny, a pozostały roztwór wodny, wzbogacony o część właściwości bioaktywnych rośliny, stanowi gotowy produkt - hydrolat.
Jest on więc produktem ubocznym wytwarzania olejków eterycznych, jednak cieszy się coraz większą popularnością i znajduje szerokie zastosowanie.
Proces destylacji
Destylacja z parą wodną jest procesem wykonywanym wyłącznie z naturalnych surowców.
Traktowanie roślin gorącą parą wodną pozwala na łagodne, a zarazem efektywne odseparowanie lotnych związków od pozostałych tkanek.
Dzięki temu w hydrolatach zachowana jest część cennych właściwości roślin, które je tworzą – np. nawilżających, ujędrniających, łagodzących i antyoksydacyjnych.
Do czego służy hydrolat?
Ze względu na skład i pochodzenie, hydrolatom przypisuje się wiele cennych właściwości, które sprawiają, że znajdują one bardzo szerokie zastosowanie.
Przede wszystkim wykorzystuje się je w kosmetyce i pielęgnacji, gdzie doskonale sprawdzają się do każdego rodzaju cery, również tej wrażliwej i suchej, a nawet naczynkowej i trądzikowej.
Oprócz tego, coraz chętniej stosuje się je także do odświeżania i aromatyzowania wnętrz. Ze względu na pochodzenie z olejków eterycznych, mają bogaty bukiet zapachowy i wabią cudownym zapachem lawendy, róży, pomarańczy czy jaśminu.
Wielbiciele alternatywnych metod pielęgnacji i naturalnej higieny z powodzeniem używają także hydrolatów do odświeżania ciała, pielęgnacji włosów, a nawet prania tkanin, dbając w ten sposób o środowisko.
Hydrolaty stanowią także bazę do samodzielnego wykonywania domowych kosmetyków, takich jak toniki, peelingi, płukanki do włosów czy mgiełki do twarzy i ciała.
|
|
Kosmetyczne zastosowanie
W dziedzinie kosmetyki i pielęgnacji, hydrolaty z powodzeniem zastępują tradycyjną wodę w recepturach – zarówno tych aptecznych, jak i domowych kosmetykach.
Wzbogacają wyroby o bogactwo naturalnych składników pielęgnacyjnych, odżywczych i nawilżających. Ponadto nadają im przyjemny aromat.
Są więc doskonałym i bezpiecznym składnikiem również dla preparatów dla niemowląt, dzieci oraz kobiet w ciąży i matek karmiących.
Jakie są rodzaje hydrolatów?
Obecnie dostępna jest szeroka gama hydrolatów pozyskiwanych z najpopularniejszych olejków eterycznych. Należą do nich między innymi:
- Hydrolat z lawendy – działanie uspokajające, relaksujące i antybakteryjne
- Hydrolat z róży – właściwości nawilżające i zmiękczające
- Hydrolat z rumianku – działanie łagodzące i antyoksydacyjne
- Hydrolat z mięty pieprzowej – orzeźwiające i pobudzające krążenie
- Hydrolat z drzewa herbacianego – antybakteryjne, łagodzące trądzik
Powyższe hydrolaty należą do najczęściej stosowanych w kosmetyce ze względu na swoje właściwości. Jednak dostępnych jest znacznie więcej aromatycznych „wód”, które różnią się zastosowaniem.
Aromatyczne właściwości
Oprócz składników aktywnych, każdy hydrolat zawiera cząsteczki substancji zapachowych, które decydują o jego aromacie.
Dzięki zawartości lotnych związków eterycznych, pięknie pachną i świetnie odświeżają powietrze. Stąd chętnie wykorzystuje się je jako naturalne odświeżacze do domu.
Są także dobrą alternatywą dla popularnych olejków eterycznych, które czasami mogą powodować uczulenia lub reakcje alergiczne. Hydrolaty ze względu na delikatniejszy skład są znacznie bezpieczniejsze.
Jak stosować hydrolaty?
Aby czerpać pełnię korzyści z hydrolatów, warto wiedzieć, jak je właściwie i bezpiecznie stosować.
Przede wszystkim ze względu na naturalne pochodzenie, większość z nich nie wymaga specjalnych zabiegów konserwujących, a jedynie przechowywania w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce.
Niektóre hydrolaty ze względów bezpieczeństwa mikrobiologicznego mogą jednak zawierać niewielką ilość alkoholu lub kwasu sorbowego. W takim przypadku datę przydatności do spożycia zazwyczaj określa się na 6 do maksymalnie 12 miesięcy.
Jeśli chodzi o zastosowania kosmetyczne, hydrolaty mogą stanowić bazę do wykonywania domowych preparatów pielęgnacyjnych. Świetnie sprawdzają się także w postaci mgiełek, płukanek czy peelingów.
Warto jednak pamiętać, aby hydrolat najpierw rozcieńczyć – w proporcji 1:5 z wodą, zwłaszcza przy pierwszym użyciu. Pozwoli to sprawdzić, czy skóra dobrze znosi dany rodzaj „wody aromatycznej”.
Sposób użycia
Hydrolaty można wykorzystywać na wiele sposobów, dostosowując je do indywidualnych potrzeb i upodobań:
- Jako składnik domowych kosmetyków – toników, mgiełek, odżywek do włosów
- Do odświeżania i nawilżania skóry – w postaci spryskiwacza
- Jako naturalny odświeżacz powietrza – stosując w odparowywaczach
- Do kąpieli i masaży odprężających
- Jako baza do płukanek i peelingów do skóry/włosów
Warto eksperymentować i łączyć różne hydrolaty, tworząc autorskie kompozycje dopasowane do własnych pragnień!
Gdzie kupić hydrolaty?
Rosnące zainteresowanie hydrolatami sprawiło, że z roku na rok przybywa miejsc, gdzie można je nabyć. Coraz więcej jest także polskich producentów tych niezwykłych "wód". Oto najlepsze sposoby na zdobycie ulubionych aromatycznych skarbów:
- Sklepy zielarskie i z kosmetykami naturalnymi
- Sklepy internetowe z olejkami eterycznymi
- Specjalistyczne sklepy Aromaterapeutyczne
- Bezpośrednio u producentów hydrolatów
Należy jednak zawsze sprawdzać pochodzenie i jakość kupowanych produktów, aby mieć pewność, że są one w 100% naturalne i bezpieczne w stosowaniu.
Czyste, certyfikowane hydrolaty potrafią być kosztowne, jednak ich jakość oraz skuteczność działania są tego warte. To prawdziwie aromatyczne skarby natury!
Podsumowanie
Hydrolat (co to hydrolat) to wodny destylat olejków eterycznych, powstający jako produkt uboczny podczas ich produkcji. Ze względu na składnik podobny do wody, ma łagodne działanie, przyjemny zapach i cenne właściwości odżywcze roślin, które są źródłem olejków.
Te naturalne „wody aromatyczne” znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce, do pielęgnacji ciała i włosów, a także do odświeżania powietrza we wnętrzach. Coraz chętniej używa się ich także w naturalnej higienie i do wyrobu domowej chemii gospodarczej.
Hydrolaty są bezpieczną alternatywą dla olejków eterycznych, mogącą z powodzeniem zastąpić niektóre syntetyczne składniki w kosmetykach. Ze względu na skuteczność działania i przyjemność użytkowania, zyskują sobie coraz większe grono zwolenników.
Chcąc cieszyć się pełnią dobrodziejstw tych aromatycznych skarbów natury, warto kupować certyfikowane hydrolaty bezpośrednio od sprawdzonych producentów i stosować je z głową.