Co na bardzo suchą skórę twarzy - najlepsze sposoby

Co na bardzo suchą skórę twarzy - najlepsze sposoby
Autor Mirosław Kołodziej
Mirosław Kołodziej28 grudnia 2023 | 8 min

Co na Bardzo Suchą Skórę Twarzy - to problem, z którym zmaga się wiele osób. Skóra na twarzy często poddawana jest działaniu czynników zewnętrznych takich jak wiatr, słońce czy mróz, dlatego nawilżenie i pielęgnacja suchej cery wymaga poświęcenia jej odpowiedniej ilości uwagi. Niestety, nie zawsze wiemy, co zrobić, aby efektywnie zadbać o skórę przesuszoną i podrażnioną.

Kluczowe wnioski:
  • Nawilżanie powinno być prowadzone codziennie, zarówno od środka, jak i od zewnątrz.
  • Nie wolno zapominać o ochronie przed promieniowaniem słonecznym i mrozem.
  • Zabiegi kosmetyczne mogą wzmocnić efekty domowej pielęgnacji.
  • Kluczowa jest delikatność w codziennej pielęgnacji podrażnionej skóry.
  • Stosowanie odpowiednich kosmetyków pozwoli utrzymać pożądany poziom nawilżenia.

Jak walczyć z bardzo suchą skórą twarzy

Bardzo sucha skóra twarzy to częsty problem, z którym zmaga się wiele osób. Przesuszona skóra nie tylko jest nieestetyczna, ale także bardziej podatna na podrażnienia i łuszczenie. Aby skutecznie zadbać o skórę z problemem przesuszenia, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów.

Przede wszystkim należy zadbać o systematyczne nawilżanie skóry odpowiednio dobranymi kosmetykami. Co na bardzo suchą skórę twarzy? Sięgajmy po kremy, emulsje i balsamy przeznaczone specjalnie dla cery suchej. Powinny mieć w składzie składniki natłuszczające i nawilżające takie jak: masło shea, oleje, keratynę, kwas hialuronowy.

Nie zapominajmy także o nawilżaniu skóry od środka. Pijmy co najmniej 2 litry płynów dziennie, najlepiej w postaci filtrowanej lub źródlanej wody mineralnej. Odpowiednia podaż płynów sprawi, że komórki skóry będą lepiej nawodnione.

Nawilżanie skóry twarzy w domu

Aby wzmocnić efekty stosowanych kosmetyków, warto także sięgnąć po domowe sposoby na nawilżenie skóry twarzy. Świetnie sprawdzą się kompresy z zimnej lub letniej wody, które stymulują mikrokrążenie i poprawiają nawilżenie skóry. Po nałożeniu ulubionego kremu na noc, można także wykonać okluzję z naturalnego oleju np. z pestek winogron lub migdałowego.

Bardzo skuteczne będą też naturalne maseczki z aloesu, ogórka czy zsiadłego mleka. Mają właściwości nawilżające, regenerujące i łagodzące podrażnienia. Niektóre składniki takie jak miód czy jogurt mają dodatkowo właściwości nawilżające i wygładzające skórę.

Domowe sposoby nawilżania skóry twarzy

Oprócz codziennej pielęgnacji bardzo suchej skóry twarzy dobranymi preparatami, warto wprowadzić do rutyny zabiegi kosmetyczne w domu, które wzmocnią efekt nawilżenia.

Bardzo skuteczną metodą walki z przesuszeniem i szorstkością skóry jest peeling. Najlepiej wykonywać go 1 raz w tygodniu. Można przygotować go samodzielnie w domu np. z miodu i cukru, kawy, soli lub płatków owsianych. Złuszczy on obumarły naskórek, poprawi mikrokrążenie i wchłanianie składników nawilżających z kosmetyków.

Peeling domowy z odrobiną soli lub cukru to doskonały sposób na złuszczenie obumarłego naskórka na twarzy - skóra staje się gładsza i chętniej wchłania preparaty nawilżające.

Świetnym i przyjemnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też okład z ciepłego ręcznika. Wystarczy namoczyć ręcznik w gorącej wodzie, wykręcić go i przyłożyć do twarzy na kilka minut. Ciepło otworzy pory skóry i zmyje zanieczyszczenia, a para wodna sprawi, że skóra stanie się miękka i nawilżona.

Zabiegi kosmetyczne dla suchej skóry twarzy

Osoby zmagające się z problemem bardzo suchej skóry twarzy mogą skorzystać także z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, które wzmocnią efekt codziennej pielęgnacji w domu.

Zabieg kosmetyczny Korzyści
Sonifikacja Głęboko oczyszcza i nawilża skórę
Mezoterapia bezigłowa Regeneruje, poprawia nawilżenie i elastyczność
Osocze bogatopłytkowe Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny

W gabinecie kosmetycznym można także skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych dedykowanych skórze suchej takich jak np. termoinfuzja kolagenu i kwasu hialuronowego. Ich główną zaletą jest głębokie odżywienie i nawilżenie oraz regeneracja skóry.

Mezoterapia bezigłowa w gabinecie kosmetycznym

Mezoterapia bezigłowa to zabieg polegający na wprowadzeniu odżywczych składników w głąb skóry za pomocą specjalnych głowic. Nie wymaga nakłuwania skóry igłami, a więc jest bezbolesna. Świetnie sprawdza się w terapii przesuszonej skóry twarzy.

Podczas takiej mezoterapii do skóry wprowadzane są składniki takie jak kwas hialuronowy, woda termalna, hydrolaty roślinne oraz witaminy i minerały. Stymuluje to produkcję kolagenu, spłyca zmarszczki i poprawia napięcie oraz elastyczność skóry. Efekty są bardzo widoczne już po kilku zabiegach.

Najlepsze kremy nawilżające do twarzy

Co na bardzo suchą skórę twarzy - najlepsze sposoby

Co na bardzo suchą skórę twarzy - jakie kosmetyki wybrać? Obecnie na rynku dostępne są preparaty stworzone specjalnie z myślą o potrzebach bardzo suchej skóry. Oto kilka wartych uwagi propozycji kosmetyków nawilżających do cery suchej i skłonnej do podrażnień:

  • Emulsja Być Może Bez Fałszywej Skromności marki Yope
  • Balsam do twarzy Atoderm marki Bioderma
  • Biohydro Complex Cica-Rescue marki Novexpert
  • Nawilżający krem do twarzy Revitacell marki Ziaja
  • Ultra-rich moisturizer marki Murad

Warto zwrócić uwagę na to, by wybrane kosmetyki zawierały w sobie połączenie składników natłuszczających (oleje, masła), nawilżających (kwas hialuronowy, gliceryna) oraz łagodzących i regenerujących (alantoina, pantenol). Taki dobór zapewni kompleksowe działanie pielęgnacyjne.

Dieta wspomagająca nawilżenie skóry

Wpływ diety na stan skóry jest często niedoceniany. Tymczasem prawidłowe odżywianie może znacząco wesprzeć walkę z przesuszeniem skóry twarzy. Jakie produkty spożywcze i napoje są korzystne dla suchej i podrażnionej cery?

Przede wszystkim powinniśmy pić spore ilości płynów - co najmniej 2 litry dziennie. Najlepiej postawić na wodę, ale dobre będą też owocowe herbaty czy kompoty z owoców bogatych w witaminę C (cytrusy, truskawki, kiwi), które dodatkowo poprawiają napięcie skóry.

Dobrze nawilża i rewitalizuje skórę także zielona herbata, która zawiera przeciwutleniacze. Z diety nie może też zabraknąć tłustych ryb, nasion, orzechów, awokado, olejów roślinnych, jajek, warzyw oraz owoców sezonowych - są źródłem cennych kwasów tłuszczowych i witamin A, E oraz z grupy B.

Łagodzenie podrażnień suchej skóry twarzy

Bardzo sucha skóra twarzy bywa nie tylko szorstka, ale też podatna na podrażnienia i zaczerwienienia. Przyczyną tego problemu jest brak lipidów, które odpowiadają za barierę ochronną naskórka.

Aby złagodzić uczucie ściągania skóry i pieczenia, sięgnijmy przede wszystkim po delikatne żele i kremy łagodzące z takimi składnikami jak pantenol, alantoina czy ekstrakty roślinne (skrzyp, rumianek, dziurawiec). Można także zastosować kurację kleikami owsianymi, które dobrze nawilżą skórę, zmniejszając podrażnienia.

W tym przypadku równie ważna co stosowanie odpowiednich kosmetyków, jest delikatność podczas codziennej pielęgnacji i mycia suchej skóry twarzy. Używajmy łagodnych preparatów myjących bez SLS i SLES oraz nigdy nie szorujmy cery!

Podsumowanie

Bardzo sucha skóra twarzy to powszechny problem wymagający regularnej i długotrwałej pielęgnacji. Aby skutecznie zadbąć o skórę przesuszoną i podrażnioną, należy łączyć ze sobą działania odżywiające ją zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Co na bardzo suchą skórę twarzy? Przede wszystkim codzienne stosowanie bogatych kosmetyków nawilżających oraz wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w domu i salonie kosmetycznym.

Nawilżanie powinno odbywać się na kilku płaszczyznach. Po pierwsze należy pić odpowiednią ilość płynów i włączyć do diety produkty bogate w kwasy tłuszczowe i witaminy. Po drugie, konieczne jest regularne oczyszczanie i nawilżanie skóry twarzy kremami, żelami i balsamami przeznaczonymi dla cery suchej. Wreszcie, można i warto wykonywać w domu zabiegi pielęgnacyjne takie jak peelingujące maseczki, okłady czy kompresy.

Aby jak nawilżyć bardzo suchą skórę twarzy, trzeba być konsekwentnym i systematycznym w pielęgnacji. Tylko regularne i odpowiednio dobrane działania przyniosą oczekiwane rezultaty w postaci gładkiej, elastycznej i promiennej skóry. Warto jednak pamiętać o cierpliwości - przesuszona skóra potrzebuje czasu, by się zregenerować.

Podstawowe zasady walki z suchą skórą twarzy to: codzienne nawilżanie kosmetykami do twarzy, picie odpowiedniej ilości płynów, włączenie do diety produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, regularne zabiegi pielęgnacyjne w domu i okazjonalnie w salonie oraz ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi.

Najczęstsze pytania

Do najczęstszych przyczyn przesuszenia skóry twarzy należą m.in. czynniki zewnętrzne (wiatr, słońce, mróz), nieprawidłowa pielęgnacja kosmetyczna, niewystarczające nawilżanie, procesy starzenia się skóry, a także predyspozycje genetyczne.

W przypadku skóry suchej i skłonnej do podrażnień najlepiej sprawdzą się kremy, emulsje i balsamy zawierające składniki natłuszczające i nawilżające np. masło shea, oleje roślinne, keratynę, kwas hialuronowy.

Kremy nawilżające do cery suchej powinny być stosowane minimum 2 razy dziennie - rano po umyciu twarzy oraz wieczorem. Można także sięgać po nie w ciągu dnia, szczególnie jeśli przebywamy na zewnątrz.

Bardzo skuteczne w nawilżaniu suchej skóry twarzy okazują się maseczki z aloesu, jogurtu czy miodu. Dobrze działają też kompresy z ciepłej lub zimnej wody oraz okłady z ciepłego wilgotnego ręcznika.

Aby wspomóc nawilżenie suchej skóry od wewnątrz, zaleca się wypijanie ok. 2-2,5 l płynów dziennie. Najlepsza będzie niegazowana woda mineralna, ziołowe herbaty oraz soki i kompoty z owoców bogatych w witaminę C.

5 Podobnych Artykułów

  1. Naturalny antyperspirant - Skuteczna ochrona przez cały dzień
  2. Czerwone Gorące Policzki: Przyczyny i Skutki
  3. Co to peeling - wszystko, co powinieneś wiedzieć o peelingach
  4. Co to glicerol - wszystko, co musisz wiedzieć
  5. Wzmocnij cebulki włosów i zapobiegaj wypadaniu włosów
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły