Co na Bardzo Suchą Skórę Twarzy - to problem, z którym zmaga się wiele osób. Skóra na twarzy często poddawana jest działaniu czynników zewnętrznych takich jak wiatr, słońce czy mróz, dlatego nawilżenie i pielęgnacja suchej cery wymaga poświęcenia jej odpowiedniej ilości uwagi. Niestety, nie zawsze wiemy, co zrobić, aby efektywnie zadbać o skórę przesuszoną i podrażnioną.
Kluczowe wnioski:- Nawilżanie powinno być prowadzone codziennie, zarówno od środka, jak i od zewnątrz.
- Nie wolno zapominać o ochronie przed promieniowaniem słonecznym i mrozem.
- Zabiegi kosmetyczne mogą wzmocnić efekty domowej pielęgnacji.
- Kluczowa jest delikatność w codziennej pielęgnacji podrażnionej skóry.
- Stosowanie odpowiednich kosmetyków pozwoli utrzymać pożądany poziom nawilżenia.
Jak walczyć z bardzo suchą skórą twarzy
Bardzo sucha skóra twarzy to częsty problem, z którym zmaga się wiele osób. Przesuszona skóra nie tylko jest nieestetyczna, ale także bardziej podatna na podrażnienia i łuszczenie. Aby skutecznie zadbać o skórę z problemem przesuszenia, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów.
Przede wszystkim należy zadbać o systematyczne nawilżanie skóry odpowiednio dobranymi kosmetykami. Co na bardzo suchą skórę twarzy? Sięgajmy po kremy, emulsje i balsamy przeznaczone specjalnie dla cery suchej. Powinny mieć w składzie składniki natłuszczające i nawilżające takie jak: masło shea, oleje, keratynę, kwas hialuronowy.
Nie zapominajmy także o nawilżaniu skóry od środka. Pijmy co najmniej 2 litry płynów dziennie, najlepiej w postaci filtrowanej lub źródlanej wody mineralnej. Odpowiednia podaż płynów sprawi, że komórki skóry będą lepiej nawodnione.
Nawilżanie skóry twarzy w domu
Aby wzmocnić efekty stosowanych kosmetyków, warto także sięgnąć po domowe sposoby na nawilżenie skóry twarzy. Świetnie sprawdzą się kompresy z zimnej lub letniej wody, które stymulują mikrokrążenie i poprawiają nawilżenie skóry. Po nałożeniu ulubionego kremu na noc, można także wykonać okluzję z naturalnego oleju np. z pestek winogron lub migdałowego.
Bardzo skuteczne będą też naturalne maseczki z aloesu, ogórka czy zsiadłego mleka. Mają właściwości nawilżające, regenerujące i łagodzące podrażnienia. Niektóre składniki takie jak miód czy jogurt mają dodatkowo właściwości nawilżające i wygładzające skórę.
Domowe sposoby nawilżania skóry twarzy
Oprócz codziennej pielęgnacji bardzo suchej skóry twarzy dobranymi preparatami, warto wprowadzić do rutyny zabiegi kosmetyczne w domu, które wzmocnią efekt nawilżenia.
Bardzo skuteczną metodą walki z przesuszeniem i szorstkością skóry jest peeling. Najlepiej wykonywać go 1 raz w tygodniu. Można przygotować go samodzielnie w domu np. z miodu i cukru, kawy, soli lub płatków owsianych. Złuszczy on obumarły naskórek, poprawi mikrokrążenie i wchłanianie składników nawilżających z kosmetyków.
Peeling domowy z odrobiną soli lub cukru to doskonały sposób na złuszczenie obumarłego naskórka na twarzy - skóra staje się gładsza i chętniej wchłania preparaty nawilżające.
Świetnym i przyjemnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też okład z ciepłego ręcznika. Wystarczy namoczyć ręcznik w gorącej wodzie, wykręcić go i przyłożyć do twarzy na kilka minut. Ciepło otworzy pory skóry i zmyje zanieczyszczenia, a para wodna sprawi, że skóra stanie się miękka i nawilżona.
Zabiegi kosmetyczne dla suchej skóry twarzy
Osoby zmagające się z problemem bardzo suchej skóry twarzy mogą skorzystać także z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, które wzmocnią efekt codziennej pielęgnacji w domu.
Zabieg kosmetyczny | Korzyści |
Sonifikacja | Głęboko oczyszcza i nawilża skórę |
Mezoterapia bezigłowa | Regeneruje, poprawia nawilżenie i elastyczność |
Osocze bogatopłytkowe | Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny |
W gabinecie kosmetycznym można także skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych dedykowanych skórze suchej takich jak np. termoinfuzja kolagenu i kwasu hialuronowego. Ich główną zaletą jest głębokie odżywienie i nawilżenie oraz regeneracja skóry.
Mezoterapia bezigłowa w gabinecie kosmetycznym
Mezoterapia bezigłowa to zabieg polegający na wprowadzeniu odżywczych składników w głąb skóry za pomocą specjalnych głowic. Nie wymaga nakłuwania skóry igłami, a więc jest bezbolesna. Świetnie sprawdza się w terapii przesuszonej skóry twarzy.
Podczas takiej mezoterapii do skóry wprowadzane są składniki takie jak kwas hialuronowy, woda termalna, hydrolaty roślinne oraz witaminy i minerały. Stymuluje to produkcję kolagenu, spłyca zmarszczki i poprawia napięcie oraz elastyczność skóry. Efekty są bardzo widoczne już po kilku zabiegach.
Najlepsze kremy nawilżające do twarzy
Co na bardzo suchą skórę twarzy - jakie kosmetyki wybrać? Obecnie na rynku dostępne są preparaty stworzone specjalnie z myślą o potrzebach bardzo suchej skóry. Oto kilka wartych uwagi propozycji kosmetyków nawilżających do cery suchej i skłonnej do podrażnień:
- Emulsja Być Może Bez Fałszywej Skromności marki Yope
- Balsam do twarzy Atoderm marki Bioderma
- Biohydro Complex Cica-Rescue marki Novexpert
- Nawilżający krem do twarzy Revitacell marki Ziaja
- Ultra-rich moisturizer marki Murad
Warto zwrócić uwagę na to, by wybrane kosmetyki zawierały w sobie połączenie składników natłuszczających (oleje, masła), nawilżających (kwas hialuronowy, gliceryna) oraz łagodzących i regenerujących (alantoina, pantenol). Taki dobór zapewni kompleksowe działanie pielęgnacyjne.
Dieta wspomagająca nawilżenie skóry
Wpływ diety na stan skóry jest często niedoceniany. Tymczasem prawidłowe odżywianie może znacząco wesprzeć walkę z przesuszeniem skóry twarzy. Jakie produkty spożywcze i napoje są korzystne dla suchej i podrażnionej cery?
Przede wszystkim powinniśmy pić spore ilości płynów - co najmniej 2 litry dziennie. Najlepiej postawić na wodę, ale dobre będą też owocowe herbaty czy kompoty z owoców bogatych w witaminę C (cytrusy, truskawki, kiwi), które dodatkowo poprawiają napięcie skóry.
Dobrze nawilża i rewitalizuje skórę także zielona herbata, która zawiera przeciwutleniacze. Z diety nie może też zabraknąć tłustych ryb, nasion, orzechów, awokado, olejów roślinnych, jajek, warzyw oraz owoców sezonowych - są źródłem cennych kwasów tłuszczowych i witamin A, E oraz z grupy B.
Łagodzenie podrażnień suchej skóry twarzy
Bardzo sucha skóra twarzy bywa nie tylko szorstka, ale też podatna na podrażnienia i zaczerwienienia. Przyczyną tego problemu jest brak lipidów, które odpowiadają za barierę ochronną naskórka.
Aby złagodzić uczucie ściągania skóry i pieczenia, sięgnijmy przede wszystkim po delikatne żele i kremy łagodzące z takimi składnikami jak pantenol, alantoina czy ekstrakty roślinne (skrzyp, rumianek, dziurawiec). Można także zastosować kurację kleikami owsianymi, które dobrze nawilżą skórę, zmniejszając podrażnienia.
W tym przypadku równie ważna co stosowanie odpowiednich kosmetyków, jest delikatność podczas codziennej pielęgnacji i mycia suchej skóry twarzy. Używajmy łagodnych preparatów myjących bez SLS i SLES oraz nigdy nie szorujmy cery!
Podsumowanie
Bardzo sucha skóra twarzy to powszechny problem wymagający regularnej i długotrwałej pielęgnacji. Aby skutecznie zadbąć o skórę przesuszoną i podrażnioną, należy łączyć ze sobą działania odżywiające ją zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Co na bardzo suchą skórę twarzy? Przede wszystkim codzienne stosowanie bogatych kosmetyków nawilżających oraz wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w domu i salonie kosmetycznym.
Nawilżanie powinno odbywać się na kilku płaszczyznach. Po pierwsze należy pić odpowiednią ilość płynów i włączyć do diety produkty bogate w kwasy tłuszczowe i witaminy. Po drugie, konieczne jest regularne oczyszczanie i nawilżanie skóry twarzy kremami, żelami i balsamami przeznaczonymi dla cery suchej. Wreszcie, można i warto wykonywać w domu zabiegi pielęgnacyjne takie jak peelingujące maseczki, okłady czy kompresy.
Aby jak nawilżyć bardzo suchą skórę twarzy, trzeba być konsekwentnym i systematycznym w pielęgnacji. Tylko regularne i odpowiednio dobrane działania przyniosą oczekiwane rezultaty w postaci gładkiej, elastycznej i promiennej skóry. Warto jednak pamiętać o cierpliwości - przesuszona skóra potrzebuje czasu, by się zregenerować.
Podstawowe zasady walki z suchą skórą twarzy to: codzienne nawilżanie kosmetykami do twarzy, picie odpowiedniej ilości płynów, włączenie do diety produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, regularne zabiegi pielęgnacyjne w domu i okazjonalnie w salonie oraz ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi.