4 Szpaki Warszawa - Najlepsze miejsca do obserwacji ptaków

4 Szpaki Warszawa - Najlepsze miejsca do obserwacji ptaków
Autor Mirosław Kołodziej
Mirosław Kołodziej28.12.2023 | 8 min.

4 Szpaki Warszawa to popularne ptaki, które można spotkać w wielu miejscach w stolicy. W tym artykule przedstawię najlepsze lokalizacje, gdzie warto się wybrać, aby obserwować te sympatyczne, czarno-białe ptaki z długim ogonem. Dowiesz się, w jakich parkach, ogrodach i dzielnicach Warszawy najłatwiej wypatrzeć 4 szpaki. Podpowiem również, na co zwrócić uwagę podczas obserwacji tych ptaków.

Kluczowe wnioski:
 • Łazienki Królewskie to świetne miejsce, gdzie można zaobserwować 4 szpaki przechadzające się po trawnikach.
 • W Parku Skaryszewskim im. Ignacego Paderewskiego szpaki chętnie gnieżdżą się w dziuplach drzew.
 • W ogrodzie botanicznym oraz na cmentarzach Mokotowski i Powązkowski również można spotkać te ptaki.
 • W dzielnicach willowych, takich jak Saska Kępa czy Żoliborz, 4 szpaki często odwiedzają ogródki przydomowe.
 • Dobrze dokarmiać szpaki, ponieważ są sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami ogrodowymi.

Gdzie obserwować 4 szpaki w Warszawie

W Warszawie nie trzeba specjalnie szukać 4 szpaki warszawa, aby je zauważyć. Te charakterystyczne ptaki z czarnym upierzeniem i białymi plamkami zwykle przebywają w miejscach, gdzie jest dużo zieleni i drzew. Można je spotkać zarówno w parkach, na cmentarzach, jak i w dzielnicach willowych z ogródkami przydomowymi.

Najłatwiej wypatrzeć cztery szpaki warszawa w Łazienkach Królewskich, gdzie o każdej porze roku spaceruje ich całe stado. Można tu obserwować, jak szpaki karmią się na trawnikach lub pluskają w stawach i fontannach parkowych. Uwagę zwraca ich ciekawość i zwinność w locie.

Również Park Skaryszewski to popularne żerowisko i miejsce lęgowe 4 szpaków. Korzystając z dziupli drzew, budują tam gniazda, w których wychowują młode. Wiosną można więc podglądać karmienie piskląt przez dorosłe osobniki.

Szpaki w ogrodzie botanicznym

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, położony u zbiegu Agrykoli i Bednarskiej, również warto odwiedzić pod kątem obserwacji szpaków. Na jego terenie rośnie wiele okazałych starych drzew, które stanowią doskonałe miejsca gniazdowania dla tych ptaków.

Można tu usłyszeć radosne ćwierkanie i trele 4 szpaków, podziwiać ich zwinne loty między koronami drzew, a nawet dostrzec budowanie gniazd. Obecność szpaków jest zresztą pożądana w ogrodzie botanicznym, ponieważ zjadają owady, które są szkodnikami roślin.

Najlepsze parki i ogrody do obserwacji 4 szpaków

4 szpaki warszawa chętnie bytują nie tylko w centrum miasta, ale i na jego obrzeżach oraz w dzielnicach podmiejskich. W Parku Agrykola przy ul. Mycielskiego często można zobaczyć szpaki krążące wokół wysokich topoli i dębów. Z kolei w Parku Moczydło obok Fortu Sokolnickiego szpaki zakładają gniazda w szczelinach murów fortyfikacyjnych.

Na Bielanach znajduje się rezerwat przyrody Las Bielański. Ten stary drzewostan z wieloma dziuplastymi dębami stanowi raj dla szpaków. Można tu spotkać całe ich rodziny w poszukiwaniu pożywienia na leśnej ściółce.

Również na południowych obrzeżach Warszawy, np. w Parku im. Romana Kozłowskiego na Ursynowie, szpaki są częstymi gośćmi. Chętnie korzystają z budek lęgowych, które administracja parku regularnie dla nich montuje.

Parki podmiejskie ze starymi drzewami to ulubione siedliska 4 szpaków. Znajdą tam pożywienie i bezpieczne miejsca na założenie gniazd.

Cmentarze jako miejsca bytowania szpaków

Warto również odwiedzić warszawskie nekropolie - zarówno słynne Cmentarze Powązkowski i Wojskowy na Powązkach, jak i mniej znany Cmentarz Bródnowski przy ulicy św. Wincentego. 4 szpaki chętnie na nich przebywają.

Można tu obserwować szpaki przeszukujące trawniki w poszukiwaniu pożywienia. Często również zagnieżdżają się w dziuplach drzew rosnących na terenie cmentarzy. Wiosną można więc podziwiać rodziców karmiących swoje głośno pisklęta.

4 szpaki Warszawa - w jakich dzielnicach najłatwiej je znaleźć

Poza parkami i cmentarzami, cztery szpaki warszawa bardzo chętnie zasiedlają dzielnice willowe ze starymi drzewami i ogrodami. Można je spotkać zarówno na Mokotowie, Żoliborzu, jak i Saskiej Kępie. W tych lokalizacjach znajdą sporo pokarmu, jak również bezpieczne, osłonięte od wiatru miejsca na założenie gniazd.

Dzielnica Popularne miejsca występowania 4 szpaków
Mokotów okolice ul. Puławskiej, Pola Mokotowskie, Park Sielecki
Żoliborz Park Żeromskiego, tereny wokół Cytadeli
Saska Kępa ogrody działkowe w okolicach Francuskiej i Zwycięzców

Poszukując 4 szpaków w dzielnicach willowych, warto zwrócić uwagę na wysokie, stare drzewa, szczególnie dęby, topole i lipy. W ich koronach lub dziuplach szpaki najchętniej zakładają swoje gniazda.

Kiedy najlepiej obserwować 4 szpaki w stolicy

4 Szpaki Warszawa - Najlepsze miejsca do obserwacji ptaków

Najdogodniejszą porą na obserwację szpaków w Warszawie jest wczesna wiosna, od marca do maja. W okresie tym ptaki intensywnie zajmują się budowaniem gniazd i wychowywaniem młodych. Możemy podziwiać wtedy ich charakterystyczne godowe toki oraz karmienie głośno pisklących piskląt.

Warto również zwrócić uwagę na późny wieczór lub wczesny poranek latem i jesienią - o tej porze szpaki zbierają się w grupy, by razem spędzić noc w wybranych drzewach. Tworzą wtedy charakterystyczne, głośne "dormitoria".

Z kolei zimą, gdy brakuje naturalnego pożywienia, najlepiej dokarmiać te ptaki w parkach i ogrodach - w ten sposób mamy szansę przyjrzeć im się z bliska przy karmniku.

 • Najlepszy czas na obserwację szpaków to marzec-maj, kiedy ptaki zajmują się lęgami.
 • Latem i jesienią warto zwrócić uwagę na ich wieczorne zgromadzenia w koronach drzew.

Na co zwrócić uwagę przy obserwacji 4 szpaków

Chcąc obserwować i podziwiać szpaki, warto wyposażyć się w lornetkę oraz aparat fotograficzny z teleobiektywem. Pozwoli to dostrzec szczegóły upierzenia, a nawet uchwycić zachowania tych ptaków z odpowiedniej odległości, nie płosząc ich.

Aby odseparować gatunek cztery szpaki warszawa od innych ptaków, najłatwiej zwrócić uwagę na charakterystyczne, kontrastowe czarno-białe ubarwienie. Samce wyróżniają się dodatkowo stalowoniebieskim połyskiem piór na głowie i skrzydłach.

Warto także przysłuchiwać się odgłosom szpaków - ich świergotaniu, gwizdom i trelom. W okresie lęgowym słychać intensywne piski młodych proszących rodziców o pokarm.

Jak rozpoznać 4 szpaki wśród innych ptaków

4 szpaki warszawa mają charakterystyczny, kontrastowy wzór upierzenia - czarne z białymi plamkami. Samce wyróżniają się niebieskawym połyskiem na skrzydłach i głowie. Nie można ich pomylić z żadnym innym krajowym gatunkiem.

W locie szpaki wyróżnia długi, spiczasty ogon oraz szybkie, zwinne ruchy skrzydeł. Często latają grupowo, tworząc nawet kilkudziesięcioosobowe stada. Ich lot przypomina nieco jerzyki, ale szpaki biją skrzydłami wolniej.

W odróżnieniu od wróbli, szpaki są znacznie większe. Mają smuklejszą sylwetkę i dłuższe nogi. Poruszają się z gracją po ziemi, a nie podskakują jak wróble. Ich głos również znacznie różni się od ćwierkania wróbli.

Podobnie jak kosy, szpaki żerują na trawnikach, ale szybko odlatują przy próbie zbliżenia się do nich człowieka. Nie można ich też pomylić z gawronami - te ptaki są całe czarne i znacznie większe od smukłych szpaków.

Podsumowanie

W Warszawie można z łatwością zaobserwować 4 szpaki warszawa lub cztery szpaki warszawa. Najlepszymi miejscami do wypatrzenia tych charakterystycznych, kontrastowo ubarwionych ptaków są parki (m.in. Łazienki Królewskie czy Park Skaryszewski), cmentarze (Powązkowski, Wojskowy) oraz willowe dzielnice ze starymi drzewami. Tam szpaki chętnie gnieżdżą się i szukają pożywienia.

Najdogodniejszą porą roku na obserwacje jest wczesna wiosna, kiedy 4 szpaki warszawa intensywnie karmią swoje pisklęta w gniazdach. Również wieczorem i rankiem, gdy zlatują się w grupy na wspólny nocleg, łatwiej je zauważyć. Aby nie płoszyć tych ptaków, obserwujemy je najlepiej z daleka, przez lornetkę.

Na uwagę zasługuje charakterystyczne, kontrastowe upierzenie szpaków z czarnymi i białymi plamkami, a u samców niebieskawy połysk. W locie szpaki wyróżniają się długim spiczastym ogonem i szybkim torem lotu. Poruszają się zwinnie i z gracją, w przeciwieństwie do podskakujących wróbli. Ich odgłosy to świergotania, gwizdy i trele.

Wbrew pozorom cztery szpaki warszawa łatwo odróżnić od innych ptaków dzięki charakterystycznemu wyglądowi i głosowi. Nie sposób ich pomylić np. z gawronami, kosami czy jerzykami. Obserwując uważnie, bez problemu rozpoznamy te sympatyczne, powszechne ptaki miejskie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Bariera Hydrolipidowa Skóry - Wsparcie i Ochrona Twojej Skóry
 2. Czerwone Gorące Policzki: Przyczyny i Skutki
 3. Co to peeling - wszystko, co powinieneś wiedzieć o peelingach
 4. Co to glicerol - wszystko, co musisz wiedzieć
 5. Cellulit Jak Wygląda - Praktyczny Przewodnik i Porady
tagTagi
shareUdostępnij
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły