Aplikacje, które ruszą cię z fotela

Uwielbiam bawić się aplikacjami na smartfony, dzięki czemu powstało już kilka ciekawych wpisów. Ten chciałabym poświęcić grom i zabawom, które wymuszają na nas wyjście z domu i dotarcie w dany punkt

Bardzo lubię wszystkie niestandardowe gry, które wymagają od nas czegoś więcej niż głupiego „klikania”. A gdyby można było połączyć grę na przykład z bieganiem, spacerowaniem czy jazdą na rowerze? Wiele osób pomyśli „Niemożliwe!”, Na szczęście możliwe i w chwili obecnej w kilku odsłonach.

Co powiecie na zabawę, gdzie przy pomocy smartfona musicie odnaleźć prawdziwy skarb?

Geocaching (wiele aplikacji np. c:geo lub OpenCachingFun)

Geocaching (gr. geo – Ziemia, ang. cache /keʃ/ – chować, skrytka, schowek, kryjówka) – gra terenowa użytkowników z odbiornikami GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek (ang. geocache) uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrytki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę. Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych, tzw. serwisów geocachingowych.

Źródło: Wikipedia

geocatching-warszawa-skrytki
Skrytki w Warszawie || Źródło: Geocaching.pl

Gracz lub gracze mają za zadanie szukanie skrzynek „skarbów” na podstawie danych współrzędnych oraz podpowiedzi innych graczy. Po jakimś czasie możecie sami takie miejsca tworzyć. Oczywiście skrzynki mają różny poziom trudności. Są też skrzynki zagadki, które wymagają od nas również wiedzy, aby poznać na przykład współrzędne.

cgeo
C:geo || Źródło: play.google.com

Aplikacji jak i stron, które nam pomogą w znalezieniu skrzynek jest na prawdę wiele. Jak korzystam z c:geo, które umożliwia mi zapisanie interesujących skrzynek i szukanie ich online.

Co będzie nam potrzebne? Smartfon lub urządzenie GPS (które pokieruje nas we właściwym kierunku)

Znudziło się Wam szukanie skarbów? Może spróbujecie uciec…

Zombies, Run!

Pokrótce zadaniem gracza jest ucieczka przed zombie. Wybieramy punkt na mapie i staramy się tam dobiec przy okazji uciekając wygłodniałym Zombie.

Przyznam szczerze, że nie jestem fanką tego typu „horrorków”, stąd też sama aplikacją się nie bawiłam. Jednak czytałam kilka interesujących opinii i powoli zmieniam zdanie. Może w przyszłości sama się nią pobawię przy treningach szybkościowych.

zombies run
Zombies, Run! || Źródło: Play.google.com

Oczywiście, żeby gra się nam szybko nie znudziła możemy wykonywać różne misje, zdobywamy rzeczy, które przydadzą nam się w przyszłości. Niestety aplikacja posiada ogromny minus dostępna jest jedynie w języku angielskim.

Co nam potrzeba? Znajomość języka angielskiego i smartfon (mogą się też przydać buty do biegania)

Ingress

Ostatnią i moim zdaniem najlepszą z wymienionych gier jest Ingress. Bawię się  nią od kilku tygodni i wciąga coraz bardziej. Łącze go z moimi aktywnościami (bieganie, spacery) przez co świetnie się bawię, a przy okazji zapominam o wysiłku.

Ingress to gra, która wykorzystuje świat rzeczywisty jako teren gry. W trakcie rejestracji wybierasz jedną z frakcji (Uwaga! Potem nie można jej zmienić): „Oświeceni”, którzy chcą zdobyć i kontrolować moc oraz„Ruch Oporu” , który nie chce, aby energia posłużyła do kontroli nad ludźmi. W naszym świecie są miejsca, które są źródłami takiej energii (najczęściej są to charakterystyczne i ciekawe miejsca). Źródła energii są szare (nie zrzeszone. Można je łatwo pozyskać dla naszej frakcji), zielone (należą do oświeconych)  i niebieskie (należą do ruchu oporu). Uff… Trochę to skomplikowane na początku, ale z czasem obsługa staje się coraz łatwiejsza!

ingres-01
Źródło: Play.google.com

Grając niespełna dzień, dostałam zaproszenie do warszawskiej grupy zrzeszającej moją frakcje, a więc łatwo jest poznać osoby z twojej okolicy (Inni gracze nie wiedzą gdzie jesteś, widzą jedynie jakie portale przejąłeś). Osoby z jednej frakcji, bardzo często współpracują, aby pozyskać jak najwięcej źródeł energii oraz odbić konkurencji kilka.

ingres-03
Tak wygląda to co widzimy w Ingress || Źródło: Play.google.com

W mojej miejscowości jak i w Warszawie punkty stale się zmieniają. Również moje miejsca były wielokrotnie atakowane i w chwili obecnej znajdują się w rękach wroga, ale zamierzam je odbić;). Poniżej na obrazku kot, który znajduje się w Krakowie.

ingress-kot-krakow
Taki kot powstał w Krakowie || Źródło: Strona Ingress na Facebooku

Największym plusem tej zabawy jest poznawanie miejsc charakterystycznych w naszej okolicy (kapliczki, budynki, tablice upamiętniające, rzeźby), po jakimś czasie sami możemy również zgłaszać takie miejsca.

Co potrzeba? Smartfon, internet mobilny (aplikacja nie zjada go wiele), podstawowa znajomość angielskiego oraz chęć do chodzenia/biegania/jazdy na rowerze.

Czy któraś z wymienionych powyżej możliwości spędzania czasu Was zainteresowała? Znacie jeszcze inne tego typu rozrywki? Może chcecie, przeczytać coś więcej o wybranej aplikacji? Koniecznie piszcie w komentarzach! Oczywiście jeśli coś jest nie jasne lub macie pytania również dajcie mi znać.

Pozostaje mi życzyć Wam miłej zabawy!

21 thoughts on “Aplikacje, które ruszą cię z fotela”

  1. Geo poznałam jakiś czas temu i co jakiś czas chodzimy na kesze ;D Ale tej ostatniej nie znałam, jakie genialne! Muszę się w to koniecznie wkręcić, uwielbiam spacery 😉

    1. Ostrzegam Ingress wciąga. Największe wrażenie robią ludzie, którzy zagadują cię, specjalnie tworzą społeczności i współpracują ze sobą 🙂

  2. Oooo rany, ale mam szczęście, że zajrzałem do Ciebie. Właśnie miałem zamiar sobie przypomnieć gdzie to ja czytałem o tej aplikacji z zombie 😀 a Ty to tu masz. Dzięki!

    Geocatching to dla mnie pieśń przyszłości, a do tego dopiero z miesiąc temu to odkryłem.

    Zaraz sprawdzę Ingress, bardzo ciekawie to wygląda 🙂

Dodaj komentarz